Apulanta-yhtyeen vuonna 2022 käynnistämä Minusta kasvaa puu -hanke sai uuden merkittävän virstanpylvään lauantaina 16.5., kun neljäs Apulanta-metsä istutettiin Kouvolan Aitomäkeen. Päivän aikana alueelle istutettiin talkoovoimin noin 5000 männyntaimea.
Istutustapahtuma kokosi yhteen Apulannan faneja, yhteistyökumppaneita, hankkeen tukijoita, asiantuntijoita sekä luonnonystäviä. Sateisesta säästä huolimatta päivä oli onnistunut ja tunnelmaa leimasivat yhteisöllisyys, käytännön tekeminen ja vahva kokemus siitä, että pienistä teoista voi kasvaa jotain pysyvää.
Apulanta-metsä kasvaa entiselle turvetuotantoalueelle
Kouvolan Aitomäkeen istutettu noin neljän hehtaarin Apulanta-metsä sijaitsee entisellä turpeennostosta poistuneella joutomaalla. Alueen maanomistajat Kari Niemi ja Sonja Luoto haluavat antaa metsän kehittyä luonnontilaisena ja vahvistaa näin sen kykyä sitoa hiiltä sekä lisätä luonnon monimuotoisuutta.
“Kasvava metsä on tehokas hiilensitoja, ja sen merkitys korostuu erityisesti ilmastonmuutoksen hillinnässä sekä luonnon monimuotoisuuden turvaamisessa.”
Metsän istutuksessa asiantuntijatukea tarjosi Metsänhoitoyhdistys Kymenlaakso, jonka ammattilaiset opastivat osallistujia oikeaoppisessa metsänistutuksessa.
Tulevaisuuden metsä avaa näkymiä monimuotoisempaan huomiseen
Istutuspäivän yhteydessä käynnistettiin myös Tulevaisuuden metsä yhteistyössä Mustila Arboretumin kanssa. Sorsson tilalle Myllykosken Rautakorpeen perustettava vajaan hehtaarin alue (0,8ha) toimii elävänä kokeiluna siitä, millaisia puulajeja ja ratkaisuja tulevaisuuden metsissä voidaan nähdä.
Mukana on lajeja, joiden odotetaan täydentävän nykyistä lajistoamme, vahvistavan metsien monimuotoisuutta sekä sopeutuvan muuttuvan ilmaston ja rakennetun ympäristön haasteisiin.
Vesiluonnon merkitys
Päivän kolmas teema oli vesiluonto. Molemmilla metsäalueilla virtaa Sorsajoki ja osallistujat pääsivät kuulemaan suomalaisen vesiluonnon tilasta ja merkityksestä yhteistyössä Kymijoen vesi ja ympäristö ry:n kanssa.
Joet, purot ja ojat muodostavat Suomessa elintärkeän verkoston, joka yhdistää metsät, suot ja järvet – ja jonka hyvinvointi on keskeinen osa koko luonnon tasapainoa.
Minusta kasvaa puu – meistä kasvaa metsä
Apulannan pitkäaikainen Minusta kasvaa puu -hanke jatkaa kasvuaan vuosi vuodelta. Heinolassa vuonna 2023, Rantasalmella vuonna 2024 ja Tampereella vuonna 2025 istutetut Apulanta-metsät saivat nyt jatkoa Kouvolassa.
Hankkeen tavoitteena on kannustaa konkreettisiin tekoihin ympäristön hyväksi sekä osoittaa, että pienikin teko voi olla suuri, kun siihen osallistuu tarpeeksi moni.
Minusta kasvaa puu. Meistä kasvaa metsä.
Lisätiedot:
www.minustakasvaapuu.fi
Instagram: @minustakasvaapuu